Piwo starożytne

Historia piwa sięga okresu przed Chrystusowego, gdyż liczy ponad 6000 lat. W czasach świetności Mezopotamii tamtejsze starożytne ludy jak Sumerowie, Akkadowie, oraz Babilończycy uprawiający zboże, przetwarzali go na napój uznany za pierwotne piwo.

Uprawianego zboża produkowano chleb

Sumerowie pozostawili po sobie dowód wytwarzania tego napoju zapisując cały proces produkcji na glinianych tabliczkach. Ustanowiono także boginię piwa, którą została NIKASI, a hymn ku jej czci opowiada o wytwarzaniu napoju. Z uprawianego zboża produkowano chleb, który później maczano w wodzie. Produkt końcowy miał być namiastką współczesnego piwa. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż produkcją piwa zajmowały się kobiety, a mężczyźni jedynie nadzorowali cały ten proces. Szacuje się, że Sumerowie stworzyli 16 gatunków ówczesnego piwa.

Choćby eposie gilgameszu wynajdziemy

Po Sumerach warzeniem piwa zajęli się również Babilończycy. Nawet w eposie o Gilgameszu znajdziemy zapis na temat piwa. Szacuje się, że Babilończycy poszerzyli zakres produkcji tego napoju. Wytwarzali oni od 20 do 50 gatunków! Czynności związane z warzeniem i sprzedażą piwa były już wtedy traktowane bardzo poważnie. Świadczy o tym zapis w kodeksie Hammurabiego. Mówi on o zakazie podrabiania piwa i oszukiwania podczas jego sprzedaży. Takie postępowanie groziło śmiercią przez utopienie.

Tamtejszej ludności zasmakowało tylko, że

Następnym historycznym regionem produkcji piwa był Egipt. Tamtejszej ludności zasmakowało ono na tyle, że został utworzony specjalny hieroglif na jego konkretne oznaczenie. Także Grecy oraz Persowie zachwycali się piwem. Jedynie Rzymianie uznali je za napój barbarzyńców, którego nie wypadało pić w wyższych sferach ani tam, gdzie dostępne było wino.

Wróć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.