Krótka historia piwa niemieckiego, jego tradycja, sposób warzenia i unikatowość.

W Niemczech tradycja ważenia piwa nie dotyczy tylko dużych browarów. Rodzinne browary, były początkiem znanych potem przez długie lata marek piwa. Do czasu rewolucji przemysłowej w XIX wieku, wiele z nich rozpowszechniały swoje piwo w najbliższym sobie terenie.

Warzone wtedy piwo miało swój indywidualny smak i aromat i było ważnym elementem kultury danego regionu. Małe browary w czasach rozwoju gospodarczego traciły pozycje na lokalnych rynkach. Większość z nich została przejęta przez większe browary by nie stanowiły im konkurencji i korzystać z ich receptur w ważeniu piwa.

Browary, które zdołały utrzymać się samodzielnie w niezmiennej formie są już dziś rzadkością nawet w Niemczech. Występują one głównie na Bawarii. Ich unikalny naturalny smak, jest doceniany jednak nie tylko w tym regionie. Wytrawni smakosze piwa doceniają ich niepowtarzalny smak, stąd coraz większa ich ilość znajduję odbiorców w całych Niemczech, a nawet za granicą.

Tego typu browary korzystając ze starych niezmienionych receptur i są produktem wysokiej jakości. Piwo z tych browarów, jest wizytówką danego regionu i powodem do dumy dla rodzinny ich założycieli, dbającej by przez lata jego sposób warzenia się nie zmieniał. Związane jest to również z prawem czystości warzenia piwa, czyli Reinheitsgebot ogłoszonym w Bawarii w 1516 roku przez księcia Wilhelma IV.

Ustalono wtedy, że piwo będzie ważone wyłącznie z wody, jęczmienia i chmielu, z czasem dodano do tej listy drożdże. Z czasem niemieccy piwowarzy zdecydowali, że piwo może być warzone również z pszenicy. Ta szlachetna idea, pozwoliła utrzymać niezmienny smak piwa w Niemczech. To prawo zostało unieważnione dopiero w czasach Unii Europejskiej pod naciskiem innych krajów wspólnoty.

Prawo to przestało funkcjonować w 1987 roku, kiedy to Parlament Europejski zatwierdził uchwałę, która uznawała, że to prawo ogranicza rozwój handlu piwa. Jednak nawet bez mocy prawnej Reinheitsgebot, jest dla wielu browarów stosuje jego zasady.

Sprawia to, że wśród piw produkowanych na wielką skalę, mamy również te tradycyjnie ważone, które ma swój unikalny smak.

Piwo jak większość produktów straciło na swej jakości z racji masowej produkcji nastawionej na zysk. Pozostały na szczęście jeszcze tradycyjnie warzone piwa przez browary, których historia sięga nawet XV wieku. W Niemczech, ale również Polsce, Czechach i innych krajach małe browary stają się elementem prestiżu danego regionu. Większość z nich serwuje swoje piwo na terenie browaru, a ich sprzedaż jest na niewielką skalę.

Smakosz piwa znajdzie jednak miejsce, w którym można je kupić, chociaż ich dostępność jest ograniczona. Jak to zazwyczaj ma miejsce z niepowtarzalnymi produktami w swoim segmencie rynku ich cenna również jest wyższa od popularnych i reklamowanych piw. Warto jednak czasami natrudzić się w poszukaniu sklepu lub pubu gdzie można kupić takie tradycyjnie i naturalnie ważone piwo i wydać za nie kilka złoty więcej. Smak, jakim nas uraczy wynagrodzi nam cały ten trud z nawiązką.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.